...::: Rap Forum :::...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

...::: Rap Forum :::...

T-rap Forum Mutlu

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesGiriş yapKayıt Ol
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En iyi yollayıcılar
♫ hesap ♫
FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Vote_l10FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 I_voti11FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Vote_r10 
bobmarley
FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Vote_l10FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 I_voti11FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Vote_r10 
ReaLisT..
punishment
husmad
rap_sever
EmR UçR
Mc_DD
...aKıbé3t...
orhanxxx1
En son konular
» Fuzzy ( Cenk Ayaz ) - Kulak Ver ( Beatz Fuzzy )
FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Icon_minitimeCuma Kas. 12, 2010 6:14 pm tarafından mcfuzzy35

» Slave Feat Fuzzy - Dilekler ( Yeni 2010 )
FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Icon_minitimeÇarş. Ağus. 04, 2010 9:48 am tarafından mcfuzzy35

» FeRMaN-I KaoS [ F-K ] Track Download List.
FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Icon_minitimeCuma Nis. 09, 2010 3:14 am tarafından F-Key

» Lost Soul - Durum Çok Vahim
FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Icon_minitimeC.tesi Şub. 27, 2010 2:08 pm tarafından ghosttt1

» Lost Soul Feat. Rapinşah - Durum Çok Vahim
FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Icon_minitimeC.tesi Şub. 27, 2010 2:08 pm tarafından ghosttt1

» Lost Soul Ft. Melody - Mezar Olacak
FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Icon_minitimeC.tesi Şub. 27, 2010 2:06 pm tarafından ghosttt1

» Arabesk Rap / HerKez Buraya
FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Icon_minitimeSalı Şub. 16, 2010 6:19 am tarafından ease0

» Arabesk Rap / HerKez Buraya
FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Icon_minitimeSalı Şub. 16, 2010 6:15 am tarafından ease0

» Rap ' Ta Son NokTa HerKez Buraya" Arabesk Rap
FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Icon_minitimeSalı Şub. 16, 2010 6:14 am tarafından ease0

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Galeri
FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Empty
Istatistikler
Toplam 170 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: burçe

Kullanıcılarımız toplam 3029 mesaj attılar bunda 1008 konu
Anket
widgetler sağdamı yoksa şimdiki gibi solda mı daha iyi olur
- Sağ
FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Vote_l1045%FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Vote_r10
 45% [ 10 ]
- Sol
FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Vote_l1055%FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Vote_r10
 55% [ 12 ]
Toplam Oylar : 22
Kimler hatta?
Toplam 3 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 3 Misafir :: 1 Arama motorları

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 115 kişi Perş. Ağus. 03, 2017 4:30 am tarihinde online oldu.
Anahtar-kelime
Arkadaşlar her türlü isteteğinizi bu başlık altında toplayın . Yeterince ilgileneceğiz
FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Icon_minitimePerş. Mayıs 07, 2009 5:37 pm tarafından CsKinq > Mariachi `
Üye istek , şikayet , öneri

Yorum: 0

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2

YazarMesaj
rap_sever
Forum Bağımlısı
Forum  Bağımlısı
rap_sever

Erkek
Rep Puan :
FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Left_bar_bleue210 / 100210 / 100FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Right_bar_bleue

Ruh Halim : FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Geveze10
Tuttuğunuz Takım : FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 5ae02d2e4544801f0825b8425cf11013
Dinlediğiniz Rapçı : FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Q6281507982_4010
Madalyalar : FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 2c86f87e84e0330c97a7945abd3f976d

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Empty
MesajKonu: FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2   FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Icon_minitimeSalı Ekim 14, 2008 9:31 pm

7-) Önemli Tavsiye. Melodinizi yaptığınız zaman bir vuruşun diğer vuruşu örtmemesi için kanal üzerinde sağ tuş yapıp çıkan menüden Cut itself’I işaretleyin. (Denemeyi ikinci örnekteki Pluck kanalı ile yapabilirsiniz.)

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image016

PLAYLIST (Pattern ve Şarkı)
İlk konumuzda basit bir sample'ın nasıl yapıldığını öğrendik. FL Studio'nun çalışma mantığı hemen Pattern'ler ile çalışmaktır. Hemen hemen her müzik programında olduğu gibi. Peki bu Pattern nedir? Nasıl çalışır? Nereden açabiliriz? Gibi sorularınızı aşşağıda göreceğiz.
1-) Pattern Selector (Pattern Seçici) Kullanımı: FL Studio'da 999 pattern yapabilirsiniz. Bir şarkıda ortalama 20-30 pattern kullanıldığını hesaplarsak sınırınızın ne olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Birçok değişik yöntemle pattern'i hızlı bir şekilde değiştirebilirsiniz. 1 den 9 kadar pattern seçecekseniz hızlı pattern seçiciye tıklayarak ya da klavyenizin sağ numerik bölümünden direkt rakam tuşlarına basarak seçebilirsiniz. Seçeceğniz Pattern 9 dan büyük ise klavyenizin «+» ve «-» tuşlarını kullanarak ya da Pattern seçici'ye tıklayıp aşağı - yukarı hareket ettirerek değiştirebilirsiniz.

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image018

2-) Playlist Kontrolü: Playlist paneli, parçanızı oluşturacak Patternlerinizi hazırladıktan sonra onları belli bir düzene sokmak için kullanılır. Bu panel de aslında belli miktarda sequencer sayılır. Örneğin parça 1. Pattern ile başlayacak 30 sn sonra 3. Pattern girecek 4 dk sonra 6. Pattern çıkacak gibi.
Bu panel F5 tuşu ile açılır-kapanır. Sol bölüm de patternler yer alır. Örneğin Pattern 5 yazan yerin yanına bar eklerseniz, eklediğiniz zamana göre pattern devreye girer. Patternin üzerine SAĞ tuş ile tıklarsanız ismini ve rengini değiştirebilirsiniz. Renkleri kullanmak gerçekten büyük kolaylık sağlıyor. Mesela tüm Drum ile ilgili olan Kanalları Yeşil yaparsanız 50 tane kanal arasından Kick aramazsınız.
Loop noktası parçanın sonuna geldiği zaman istediğiniz yerden tekrar etmesini sağlar. Yani parça 3 dakikalık, 3. Dakikanın sonuna geldiği zaman daha önce ayarladığınız 2 dakika 25. Sn den devam eder.

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image019

3-) Basit bir örnek: 3. Patterni seçelim daha sonra Browser panelinden sırasıyla Packs / Dance klasörüne gelelim. Buradan DNC_Snare'i yeni kanal olarak açalım. (üzerinde sağ tuş sonra «Open in new channel» seçelim). Kanalımız geldi, şimdi alt resimdeki gibi dotlarımızı dolduruyoruz ve daha önce anlattığımız gibi Velocity ayarını yapıyoruz. 4. Pattern'e gelip bir kanal daha açıyoruz ve bu kanalada Packs / Dance / DNC_Crash'i ekliyoruz.

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image020

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image021

4-) Parçada nasıl kullanacağız? Playlist'i açıyoruz ve aşağıda ki gibi 3. Ve 4. Pattern'i yerleştiriyoruz.

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image022

5-) Peki Pattern 2 ne? Siz şimdi soruyosunuz kendinize «ya biz niye bu 2. Pattern'i boş bıraktık, hem Playlist'te bu Pattern için Main automation diyo ne ola ki bu?» ama merak etmeyin bu konuyu Live Recording (Canlı Kayıt) kısmında öğreneceğiz.
6-) Playlist'in altındaki boşluk nedir? Bu yenilik (Sadece Producer Edition'da) audio track larınızı FL Studio ile yaptığınız çalışmalara eklemek için yapılmıştır. En iyi örnek Vokal kaydını eklemek olurdu herhalde.
Bu bölümü ufak çapta bir Wave Editor programı olarak düşünebiliriniz. Bu alana her hangi bir wav eklediğinizde program otomatik olarak Audio Track kanalı açacak. Wav eklemek için yapmanız gereken sadece boş bir alana tıklamak. Wav formuna iki kere tıkladığınız da kanal özelliklerini görebilir ve değiştirebilirsiniz. Bu konu ile ilgili de daha detaylı bilgiyi Audio Tracks bölümümüzde işleyeceğiz.
GENERATORS (Sample’dan Synth’e)

Yukarıya kadar sadece Sample Kanallarıyla oynadık. Ama FL Studio Wasp, SimSynth Live ve TS404 gibi gerçek zamanlı synthesizer’ları da destekler.

1-) Synthesizer Kanalı Ekleme. Synthesizer kanalı eklemek için, Fl Studio’nun üst menüsünden Channels / Add One a geliyoruz, ve karşımıza çıkan birçok Synthesizer ‘dan (TS404, 3xOsc, BeepMap, BooBass, Buzz Generator Adapter, FPC, Fruit Kick, Fruity DrumSynth Live, Fruity DX10, Fruity SoundFont Player, Plucked!, SimSynth, Wasp vb.) birini seçiyoruz.

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image024

2-) Neler var?. Açtığınız yeni kanallardan bazılarının ayarları ve kendisi Channel Settings penceresinde görünür. (TS404, 3xOsc, BeepMap, Fruit Kick, SoundFont Player, Plucked!,…)
Bazıları ise başlı başına bir Vst plug-in görünümündedir ve ayrı bir pencerede açılır. (BooBass, Buzz Generator, FPC, Fruity DrumSynth Live, FruityDX10, SimSynth Live, Wasp, ….)

3-) Nasıl Kullanabilirim? Birazdan TS404 ile ilgili detaylı açıklama yapacağız ve tabi diğer Synth leride detaylı incelicez. Ama öncelikle bu Synth i nasıl kullanacağız ona bir bakalım. Yeni açtığınız TS404 kanalına tıkladığınızda Channel Settings penceresinin standart sample panelinden daha değişik olduğunu göreceksiniz. Bir önceki konuda anlattığımız gibi bazı Vst'ler Channel Settings de açılır bazıları ise harici pencerede açılır.

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image025-26

4-) Hazır Ayalar (Preset’ler). Generator’ların bir çoğunda (BeepMap, BuzzGenerator, Fruit Kick, Fruit DrumSynth Live, Fruity DX10, SimSynth Live, Wasp, ….) hazır ayarlar mevcuttur. Resimde görüldüğü gibi Preset’lere 2 yerden de ulaşmak mümkündür.

5-) Peki ne işe yarar bu presetler?. Presetler hazır ayarlardır. Bir Synth de önceden ayarlanmış Slap Bass, Distortion Guitar, Sub Kick vb. gibi ayarlar mevcuttur. Bu da işinize yarayan ses varsa boşa uğraşmamanız demektir.

6-) Bu Generator’lar ne iş yapar? Evet şimdi Generator’lar hakkında kısa kısa açıklamalar yapacağız ve sonraki dersimizde TS404 hakkında detaylı bilgi edineceğiz. Unutmamak gerekirki bazı Generator’lar ücretlidir ve elinizdeki demo versiyonu olabilir.

a- TS404. Bu Techno makinesi Synth Line ve Bass Line yaratmak içindir ve sound’u TB-303 e çok benzer.
Synthmuseum.com - Roland : TB-303

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image027

b- 3xOsc. Basit bir Oscillators karıştırıcısıdır. Tek başına pek de heyecanlı bir ses çıkartmasa da iyi malzemelerle ve INS panelindeki efektlerle beraber iyi bir sound elde edebilirsiniz.

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image028

c- BeepMap. Bu Generator Bitmap resim dosyaları ile sesi karıştırıp çok değişik soundlar yaratıyor.

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image029

d- BooBass. Kullanışlı bir Bass Generator.

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image030

e- Buzz Generator Adapter. İçinde çok çeşitli Generator bulunduran bir plug-in

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image031

f- Dashboard. Midi ve Internal Controller yaratmanıza izin veren bir plug-in

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image032

g- Fruit Kick. Adındanda belli olduğu gibi Kick seslerini üreten bir generator.

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image033

h- Fruity DrumSynth Live. Kulanması çok zevkli olan bu generator’ı klavyenizden control etmeniz mümkün. Açıklama yapmaya gerek yok heralde DrumSyntn bir Davul Synthesizer ı.

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image034

i- Fruity DX10. 8-ses polifonik (bir kerede 8 nota yolu) FM synthesizer. İnanılması güç ama az CPU tüketip yüksek kalitede ses üretebiliyor. Gerçektende benim ve nerdeyse bütün FL Studio kullananların en sık kullandığı generatorlardan biri.

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image035

j- Fruity Granulizer. Sample’larınızda dalgalı sesler üretmek için (Choppy) yardımcı olur. Örnek vermek gerekirse Fatboy Slim’in “Rockefeller Skank” parçasındaki “Funk Soul Bruvva” sample’ı.

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image036

k- Fruity Slicer. Sesleri parçalara bölüp klavyenizden kontrol etmeniz için yardımcı olur. Özellikle Davul beatlerinde gayet kullanışlı ve hızlıdır. Alttaki resimde de bir ritmin nasıl parçalandığını görebilirsiniz.

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image037

l- Fruity SoundFont Player. SoundFont2 uzantılı dosyalarla çalışmak için kullanılır. Yani bir SF2 Sample Generator dür.

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image038

m- Fruity Vibrator. Adı biraz müstehcen olsa da Force Feedback (.ffe) dosyalarını kullanarak parçalarınız için Vibrato üretir.

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image039

n- Plucked!. Bu Synthesizer sayesinde çok özel Guitar, Harp, Mandolin vb telli çalgı sesleri üretebilirsiniz. Sesleri gerçekten etkileyici...

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image040

o- SimSynth Live. Tümüyle kullanışlı bir digital synthesizer. Bu bebeği kullanarak özellikle dance ve trance çalışmalarınızda phat-sound analog sound yapabilirsiniz.

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image041

p- Wasp. Bir başka tam dijital synthesizer. Hızlı bir şekilde çalışmanızda Buzz (vızıltı), efekti üretir. Bu nedenle adı Wasp (Eşekarısı).

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image042

q- Wave Traveller. Az özelliklerine rağmen gerçekçi ve kontrollü Scratch’ler yaratmanıza yarar.

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image043

r- Layer. Aslında Layer gerçek bir generator değildir, fakat çok iyidir. Diğer kanalları kontrol etmek için kanalları bir demet yapıp master kanal oluşturur.

s- MIDI Out. Bu da bir generator değildir fakat External (ya da internal) MIDI aygıtlarına sinyal gönderir.

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image044

t- FL Keys. Optimum CPU ve Memory kullanan bu alet gerçekçi bir Piyano simulatörüdür

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image045

u- FL Slayer. Orjinali reFX tarafından geliştirilmiş gerçekçi Elektro Gitar simülatörüdür. Yüksek kaliteli Anfi ve elektro gitar kullananların vazgeçemediği Processor seçenekleri içerisinde mevcuttur.

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image046

v- Sytrus. Elinden her iş gelen Frequency Modulation (FM), Ring Modulation (RM), telli çalgı modellemesi ve Envelope Editor’dür. Synthesizer içinde güçlü uyum modu ve geniş efekt yelpazesi barındırır.

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image047

w- Fruity Keyboard Controller. Kullanışlı bir dahili Controller plug-ini. Bu plugin Pattern Controlled Filtering’i (PCF) yada tam semitone-to-semitone olayını yerine getirir.

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2 Image048

x- Speech Synthesizer. Bu sihirbaz sayesinde parçanıza konuşma ekleyebilirsiniz. Değişik ayarları mevcut. (Robot sesi, Fısıltı, Bayan, Erkek vs)

Alıntıdır.....

FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 2
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» FL Studio Beat Yapımı [Resimli&Detaylı anlatım] part 1
» Adobe Audition 1.5 ile Müzikten Sesi Silme [ Resimli Anlatım]
» fruityLoopd studio full 8 (fl studio tam sürüm)
» Galatasarayın "EN"leri ve "İLK"leri
» DJ KANTİK disco hard beat